Ohita navigaatiot ja siirry sisältöön

tervesuomi.fi

Apunavigaatio

Apunavigaatio

Leivänmurupolku

protective clothing

Show only results in:Finnish Swedish English

Search results

hits

pages

  • 1

Kylmätyö elintarviketeollisuudessa

Huomattava osa elintarviketeollisuuden työstä tehdään jäähdytetyissä tiloissa. Monet työvaiheet vaativat hyvää sorminäppäryyttä, mikä estää käyttämästä riittävän lämpimiä käsineitä. Lisäksi työ on usein kevyttä toistotyötä, mikä ei tuota riittävästi lämpöä, mutta voi kuitenkin aiheuttaa paikallista tuki- ja liikuntaelimistön ylikuormitusta. Kylmänhaittoja koetaankin elintarviketeollisuudessa runsaasti ja monet haitat lisääntyvät työvuosien myötä. Kylmänhaittoja on pyritty vähentämään mm. vaatetusta ja käsineitä kehittämällä. Parhaillaan selvitetään, millainen merkitys kylmällä on elintarviketeollisuudessa yleisissä tuki- ja liikuntaelimistön rasitusoireissa.

Työterveyslaitos
5.10.2006 → (kansalaiset)
magazine article

Huomio ihoon

Vuosikymmeniä on tiedetty, että monet maatalouden torjunta-aineet joutuvat elimistöön nimenomaan ihon kautta, kun taas hengitystiealtistuminen on usein varsin pientä. Näille aineille altistumisen arvioimiseksi onkin kehitetty monia ihoaltistumisen mittaus- ja mallinnusmenetelmiä.

Työterveyslaitos
5.10.2006 → (kansalaiset)
magazine article

FIKSU käyttää suojavaatteita ja suojaimia

Työturvallisuutta tulee työpaikalla parantaa ensisijaisesti teknisin keinoin, kuten vähentämällä altistusta. Kaikkia haittoja ei voida torjua teknisesti ja silloin on käytettävä suojaimia. Työnantajan tulee antaa työntekijän käyttöön työssä tarvittavat asianmukaiset ja siihen sopivat suojaimet.

Työterveyslaitos
5.10.2006 → (kansalaiset)
magazine article
hits

pages

  • 1
© TerveSuomi.fi 2008About us